Many patients want to come off their psychiatric drugs and would also get better if they did. Many doctors, however, don’t know how they can help patients to stop their drugs in the best and safest way. According to information we have received, the people on this list are willing to help patients come off their psychiatric drugs.

Mange patienter ønsker at trappe ud af deres psykofarmaka og ville også få det bedre, hvis de gjorde det. Mange læger ved imidlertid ikke, hvordan de bedst og sikrest kan hjælpe patienterne med at stoppe med medicinen. Ifølge de oplysninger, vi har fået, vil personerne på denne liste gerne hjælpe patienter med at trappe ud af psykofarmaka.

Warning! Psychiatric drugs are addictive. They should not be stopped abruptly, as the abstinence reactions may consist of severe emotional and physical symptoms that can be dangerous.

Advarsel! Psykofarmaka er vanedannende. Man må ikke stoppe pludseligt, idet abstinenserne kan bestå af alvorlige følelsesmæssige og fysiske symptomer, der kan være farlige.

List of therapists/Liste over behandlere

Denmark

Jylland

Asker Stig Nielsen, psykiater, Randers, telefon 86 43 10 88.

Bjarne Hellemann, psykolog, Aarhus og København, bjarnerebekka@gmail.com, tlf: 60 18 78 39.

Britt Jul Andersen, psykolog, Vesterport 3, 2 sal, Århus C, britt@psykologvirke.dk, tlf: 42 20 60 60.

Claus Refshammer, psykiater, Kolding, chr@dadlnet.dk, tlf: 25 32 95 29.

Gitta Blume, psykoterapeut, Kolding, www.gittablume.dk, tlf: 53 49 21 70.

Gitte Rettbøl, børne- og ungepsykiater, Aarhus, privatpraktiserende. Tlf. 60 88 18 96. gitte8240@hotmail.com.

Julius Vindbjerg Nissen, psykiater, Gestenvej 9, Vejen, julius.v.nissen@dadlnet.dk.

Kim Nygaard, psykolog, Fuglsangvej 10a, Brabrand, mail@kimnygaard.dk.

Lisbeth Kortegaard, børne- og ungepsykiater, Århus, hjemmeside: http://solvang-bup.dk/forside.

Linda Callesen, traumeterapeut, Sølvstenvej 21, Hammel, lrcgd@icloud.com, mobil 3138 8968.

Peter Damgaard-Hansen, psykolog, Kanalvej 17, Thisted, peter@docpeter.com, tlf. 97 97 43 43, mobil 40 12 66 44.

Tove Porsborg, terapeut, Århus, tove.po@gmail.com, www.tpterapi.dk og
http://www.sensetik.dk/steder?sted=22.

Fyn

Kirsten Andersen, psykolog, Prins Valdemars Vej 11, Odense, tlf.: 53639420, psy.ka4@gmail.com.

Malcolm Bang, psykolog, Odense, malcolmbang@gmail.com.

Sjælland

Allan Holmgren, psykolog, Snekkersten, holmgren@dispuk.dk, telefon 49 22 51 61.

Beate Stensler Thomsen, psykolog, Helsingørsgade 7, Hillerød, psykologbeate.st@gmail.com, mobil: 61 41 54 44.

Claus Wennermark, psykolog, Jernbaneplads 2, Holbæk, claus@psychotherapy.dk, telefon 20 14 80 92.

Else Marie Schelin, psykiater, Roskilde, schelin@dadlnet.dk, telefon 46 36 76 00.

Jens Frydenlund, psykiater, Helsingørsgade 7, Hillerød, mobil 26 28 07 76, www.benzoinfo.dk, kontakt@benzoinfo.dk.

Niels Bagge, psykolog, Ringstedgade 10, 4000 Roskilde, tlf. 20841884, psykolog@niels-bagge.dk.

Søren Hertz, børne- og ungepsykiater, Hillerød, hertz@metalog.dk, telefon 40 81 41 43.

København

Anders Sørensen, psykolog, det Nordiske Cochrane Center, Tagensvej 22, 1.sal, anders.ks90@gmail.com, tlf 35 45 71 12.

Anne Saxtorph, psykolog, psykoterapeut anne@narrativeperspektiver.dk, tlf 22 16 00 65.

Annette Jacobsen, psykolog, Nyvej 6 st.th., Frederiksberg C, annette.jacobsen@post.tele.dk, tlf. 29 64 61 10.

Bent Rosenbaum, psykiater, Alhambravej 1, 4. th, Frederiksberg, bent.rosenbaum@dadlnet.dk, Telefon 33 22 41 15.

Bertel Rüdinger, farmaceut, bertel@rydinger.dk.

Beth Rytter, psykolog, Jemtelandsgade 3-5, 4. sal,  Kbh. S, tlf. 21 22 05 58, www.bethrytter.dk.

Birgit Severin, psykiater, Lyngbyvej 11, lejl. 106, birgitseverin@dadlnet.dk, telefon 39 18 60 21.

Birgit Signora Toft, cand.pharm., ph.d., http://www.teamtoft.dk/.

Bjarne Hellemann, psykolog, Aarhus og København, bjarnerebekka@gmail.com, tlf 60 18 78 39.

Elisabeth Holst‚ psykoanalytiker, Trunnevangen 8, Charlottenlund, elholst7@gmail.com, tlf.: 39 63 87 98.

Jane Bækgaard, psykolog, Stoltenbergsgade 1 st th, jane.baekgaard01@gmail.com, mobil 21 43 80 69.

Olga Runciman, psykolog, orunciman@gmail.com, psykologhjælp til patienter med psykoser, www.psycovery.com

Peter Damgaard-Hansen, psykolog, peter@docpeter.com, telefon 40 12 66 44,
Ingemannsvej 30, kld. th., Frederiksberg. Er der ca 1 uge en gang om måneden. Supplerer med Skype sessioner.

Vivi Krogstad, psykolog og psykoanalytiker, Gothersgade 163, 4.tv., tlf. 30 26 43 89, vivikrogstad@gmail.com

Bornholm

Jens Kruse, børnelæge, Rønne, familien.kruse@pc.dk.

Norge

Trond Martin Velken, børne- og ungepsykiater, Tønsberg, Trond.Velken@siv.no.

Sverige

Göteborg

International Institute for Psychiatric Drug Withdrawal (IIPDW), Det Utvidgade Terapirummet www.utvidgaderum.se, tel: 031 120060.

Simrishamn

Anna Nederdal, nederdal@gmail.com, https://nedtrappning-psykofarmaka.se/

Stockholm

Ewa Sjöholm och Anna Nederdal, coaches och medansvariga till stödgruppen “Fri från psykofarmaka” och hemsidan www.psyke.nu.
info@psyke.nu, ewa@textpiloten.se, nederdal@gmail.com

Fanny Marell, psykoterapeut, Stockholm, Fanny.marell@gmail.com.

Gabriella Monti, psykolog, Stockholm, gmonti.se@gmail.com.

Ingrid Österberg, familjeterapeut, Stockholm, ingrid.osterberg@rekon.se.

Jörgen Herlofson, psykiatriker och psykoterapeut, Stockholm, j.herlofson@gmail.com.

Leena K Nygren,  leg. sjuksköterska och leg.psykoterapeut/familjeterapeut, leena.k.nygren@integrativ-medicin.se

Michael Bransome, psykiatriker, Stockholm, drbransome@gmail.com.

Mårten av Ekenstam, familjeterapeut, Stockholm, marten.ekenstam@telia.com, tel: 076-882 3666

Rickard Flodin, psykiatriker, Stockholm, Rickard.flodin@capio.se, https://patient.capio.se/psykiatri/stockholm/nacka/.

Roger Nilson, beroendeläkare och beroendeterapeut, Stockholm, roger@mainsail.se.

Uppsala

Staffan Utas, psykolog, Uppsala, oberoende.info@gmail.com.

Finland

Mikaela Blomqvist-Lyytikäinen, finlandssvensk ungdomspsykiater, Kouvola,
mikaela.blomqvist-lyytikainen@plusterveys.fi, tel. +358 50 593 1095. www.mikaelabl.auttaa.fi.

Germany

Martin Zinkler, psychiatrist, Heidenheim, Martin.Zinkler@Kliniken-Heidenheim.de, Tel: +49 (0)7321 33 0.

Jens-Ulrich Siebmann, psychologist, Kropp, Schleswig-Holstein, J.Siebmann@diakonie-kropp.de, Tel: +49 (4624) 801 127.

Josef Zehentbauer, general practitioner, München, tel. 089-711030.

Holland

Dick Bijl, general practitioner, Utrect, president@isdbweb.org

Spain

Mariano Hernandez Monsalve, Madrid, hergoico@gmail.com

Canada

Brett Thombs, psychologist, Montreal, brett.thombs@mcgill.ca.

Australia

Larry Hermann, psychiatrist, Millswyn Clinic, 466 Punt Rd, South Yarra, Victoria, larryhermann@optusnet.com.au.

David Fox, psychologist, 521 Gardeners Rd, Rosebery, Sydney, +61 421 154 467, david@foxpsychology.com.au, www.foxpsychology.com.au

United States

See the Provider Directory, a listing of practitioners, organizations and programs that can help people taper from psychiatric drugs. If you have had a good experience with a provider, or are a provider yourself, you can create a listing in the directory or send a suggestion to info@madinamerica.com.